SLS har sju olika vandringspriser. Det är BIR-pokalen, Uppfödar-pokalen och Tasspriset som utdelades för första gången 1998, Raggebus Lundys Vandringspris (Bästa veteran) utdelades 2012 för första gången, 2013 tillkom Aspheims Trollunges Vandringspris (Bästa avelsklass) och 2017 Hammarhöjdens vandringspris för Bästa Valp samt Lundeskogens Fia Lottas vandringspris för BIM-hunden..

  • Priserna består av en pokal + en pärm vardera.
  • De ska återlämnas till sekreteraren en månad innan utställningen, om inte annat överenskommits.
  • Utdelas på SLS utställning.
  • Om inte SLS inte anordnar någon utställning ska priset utdelas på SKK:s officiella utställning i Stockholm i december.

2018 Degeberga officiell

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Norsk lundehund BIM
  • Bästa Valp
  • Bästa Veteran
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp
  • Bästa Avelsgrupp

Domare Christina Bjerstedt Ohlsson

  • Eriksro Tuffa Viktor
  • Scilling´s Ester Williams
  • Frontpage Flo Fit For Fight
  • Ålvisheims Ramn Livesson
  • Scilling´s Ester Williams
  • -
  • -

2017 Munkfors officiell

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Norsk lundehund BIM
  • Bästa Valp
  • Bästa Veteran
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp
  • Bästa Avelsgrupp

Domare: Christen Lang

  • Hammarhöjdens Mazurka
  • Godhunden Climbing Mumrik
  • Moonheim Abbes Kaiser
  • -
  • Moonheim Abbes Kaiser
  • Kung Sunes Kennel
  • -

2016 Norrköping officiell

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Veteran
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp
  • Bästa Avelsgrupp

Domare: Karl-Erik Johansson

  • Hammarhöjdens Mazurka
  • Kung Sunes Lovis
  • Hammarhöjdens Mazurka
  • -
  • -

2015 Hökensås officiell

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Veteran
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp
  • Bästa Avelsgrupp

Domare: Martin Johansson

  • Kung Sunes Lisa
  • Eriksro Luriga Ludwig
  • Ålvisheims Ramn Livesson
  • Kung Sunes Kennel
  • Kung Sunes Lovis

2014 Gränsträff Morokulien officiell utställning

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Veteran
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp
  • Bästa Avelsgrupp

Domare: Boo Lundström, Rose-Marie Emery

  • Beyla Arnadottir Av Vollakloa
  • Paluna’s Sara Heradatter
  • Frontpage Arna Atladottir
  • Kennel Moonheim
  • -

2013 Stockholm (Vaxholm) officiell

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Veteran
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp
  • Bästa Avelsgrupp

Domare: Mats Jonsson

  • Eriksro Luriga Ludwig
  • Eriksro Luriga Ludwig
  • Kung Sunes Nisse
  • Kung Sunes Kennel
  • Eriksro Luriga Ludwig

2012 Askersund officiell

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Veteran
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare: Hans–Åke Sperne

  • Glimmas Ann-Katrin Akleja
  • Skreppengs Peer Gynt
  • Skreppengs Peer Gynt
  • -

2011 Vaxholm officiell

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare; Johnny Andersson

  • Kung Sunes Lovis
  • Eriksro Fagra Fabian
  • Kung Sunes Kennel

2010 Askersund

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare: Ing-Marie Hagelin

  • Canviva’s Aqua Vitae
  • Skreppengs Peer Gynt
  • Hammarhöjdens kennel

2009 Karlskoga

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare: Rose-Marie Emery

  • Eriksro Luriga Ludwig
  • Skreppengs Peer Gynt
  • Kennel Mountjoy

2008 Värnamo

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare: Kenth Bråtenholmer

  • Eriksro Fagra Fabian
  • Lupachis Heidrun
  • -

2007 Gränstäff Morokulien Officiell

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare Christina Bjerstedt Ohlsson

  • Trofast av Vinterskogen
  • Urda
  • av Vinterskogen

2006 Vaxholm

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare: Patrik Ragnarsson

  • Mountjoy Vilda Ville
  • Eriksro Mirakel Ladyn
  • -

2005 Järfälla

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare:

  • Silversounds Hippi-Hortensia
  • Silversounds Gee-Gee
  • Kennel Mountjoy

2003-2004

Inga utställningar arrangerades och inga priser delades ut

2002 Officiell utställning

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare:

  • Silversounds Ella-Cinderella
  • Silversounds Ella-Cinderella
  • Kennel Pigunett

2001

  • Bästa Norska lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare :

  • Mountjoy Nosiga Nora
  • Amled
  • -

2000

  • Bästa Norska lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare:

  • Mountjoy Nosiga Nora
  • Mountjoy Nosiga Nora
  • Kennel Boromir

1999

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare:

  • Mountjoy Nosiga Nora
  • Vests Dante
  • Kennel Mountjoy

1998

  • Bästa Norsk lundehund BIR
  • Bästa Tassar
  • Bästa Uppfödargrupp

Domare:

  • Mountjoy Nosiga Nora
  • Vests Dante
  • Kennel Boromir